Nápady pro VsetínPodrobnosti o nápadu: Participativní rozpočet pro Vsetín

Popis

Participativní rozpočet je proces, v němž se vyčlení část městského rozpočtu, o kterém rozhodují občané přímo. Jde v podstatě o proces, ve kterém jasně stanovená částka umožní financování smysluplných projektů „zdola“. Nápad na projekt může navrhnout kdokoli a pokud získá podporu v procesu participativního rozpočtování, což je proces určování a prosazování jednotlivých nápadů podle jasně stanovených pravidel, na kterých se sami občané (mimochodem i zastupitel je občan delegovaný k zastupování) shodnou, může ho i kdokoli prosadit. Posiluje tak účast jedince na ovlivnění dění kolem sebe a snižuje jeho frustraci z neschopnosti cokoli smysluplného prosadit. Participativní rozpočet je princip, který eliminuje tendenci zastupitelské demokracie brát občana jako nutné zlo, jehož sympatie je nutné získat v předvolebním čase, a kterého je dobré po zbytek volebního období udržovat v pasivitě a nevědomosti. Participativní rozpočet není nástrojem boje mezi občany a zastupiteli ale spíše jde o nástroj spolupráce a lepšího poznávání potřeb občanů i zastupitelů. Zastupitelskou demokracii neruší ale vhodně doplňuje. V konečném důsledku o realizaci projektů vzešlých z PaRozu rozhoduje opět zastupitelstvo. Lidé možná nerozumí detailnímu sestavování rozpočtu, ale jsou nejlepšími odborníky na to, jak se jim v daném místě žije.

Rozdělovaná částka v PaRozu má obvykle vzestupnou tendenci. Obvykle se začíná s menší částkou kolem 1% celkového rozpočtu a podle úspěšnosti procesu se částka navyšuje (např. V Porto Alegre, kde se PaRoz realizoval jako první se dnes rozděluje 20% z celkového rozpočtu).

Dnes používá v nějakých dvou až třech tisících městech a obcích na světě. Nejblíže k nám, kde se PaRoz zavádí je Bratislava (pr.bratislava.sk).

Více na:
participativnirozpocet.cz
nebo např.
v tomto článku

Fotografie

 

Sdílejte tento nápad!


Váš názor?

Místo na mapě


Podrobnosti

Kategorie: Jiné
Část města: Ohrada
Přidáno: 20. 08. 2014
Přidal: Radek Fojtík